Su Yumuşatma SistemleriŞebeke suyu, kuyu suyu gibi ihtiyacınızı karşıladığınız kaynaklarda bulunan kimyasallar, su ile çalışan cihazlarınıza zarar verebilir. Üretim yapan ve su ile teması olan endüstriyel cihazlarda su içinde bulunan kimyasallar büyük önem taşır. Bu yüzden su değerlerinize göre filtrasyon işlemlerinden geçirilmesi gerekebilir.

Su Yumuşatma Sistemleri Nedir?

İnsan yaşamı açısından önemli bir yere sahip olan suyun içerisinde bulunan kalsiyum ve magnezyum miktarının fazla olması, su sertliği denilen durumun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sert su hem endüstriyel kullanımda hem de normal tüketimde çeşitli zararların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bu yüzden de suyun yumuşatılması ve kullanılabilir değerlere geri döndürülmesi gereklidir. Su yumuşatma sistemleri, suyun içerisindeki kalsiyum ve magnezyum başta olmak üzere sertliğe neden olan maddelerin dengelenmesini sağlamakta ve bu sayede daha kullanılabilir hale getirmektedir. Sert su, endüstriyel kazanlarda besleme suyu olarak kullanıldığında zaman içerisinde kazanda kireçlenme ve kazan borularında tıkanma yaratabilmektedir. Aynı etki evlerde de görülmektedir. Su ile kullanılan elektrikli cihazların altı kısa sürede kireçlenmekte ve su tesisatlarında da tıkanmalar meydana gelebilmektedir. Ayrıca sert su ile yıkanan bulaşıklarda her zaman noktalar halinde kireç lekeleri kalmakta ve istenilen temizlik hiçbir zaman tam anlamıyla sağlanamamaktadır.

Su yumuşatma sistemleri, sertliğe neden olan iyonların sudan uzaklaştırılmasını ve bu sayede yumuşak olarak tabir edilen kullanılabilir suyun elde edilmesini sağlamaktadır. Bu sistemler genellikle reçine tankından oluşan üniteler halindedir.

Suyun yumuşatılması ile şu yararlar elde edilmektedir:

  • Boruların ve endüstriyel kazanların kireçlenmesi engelleneceği için ısınmada enerji verimliliğinin sağlanması.
  • İnsan vücudu için daha sağlıklı içme suyu elde edilmesi.
  • Musluk, vana ve boru hatlarında yaşanabilecek arıza ve tıkanmaların baştan engellenmesi.

Su Yumuşatma Sistemlerinin Fiyatları Ne Kadar?

Su yumuşatma sistemlerinin fiyatları hakkında net bir rakamdan söz edebilmek mümkün değildir. Zira bu sistemlerin fiyatları üzerinde belirleyici olan çok sayıda etken bulunmaktadır.

Bunların başında kapasite gelmektedir. Su yumuşatma sistemlerinde kullanılacak tankın büyüklüğü fiyatın artmasına neden olmaktadır. Gereksiz maliyetten kaçınabilmek adına, gereksinimlerin iyi belirlenmesi ve buna uygun tank seçimi yapılması gereklidir.

Bununla birlikte kurulumu yapılacak sistemlerin markası da fiyat üzerinde etkilidir. Kaliteli ve bilinirliği yüksek markalardan temin edilecek sistemler, diğerlerine kıyasla daha yüksek fiyata sahiptir. Ancak su yumuşatma sistemi kurulumunda her zaman fiyattan daha çok kaliteye odaklanılması gereklidir.

Alınacak ürünün işlevsel olması ve uzun yıllar boyunca kullanıma elverişli olması, uygun fiyatlı olmasından daha önemlidir. Yalnızca fiyatına bakılarak yapılacak seçimlerin, orta ve uzun vadede çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına yol açma potansiyeli bulunmaktadır.

Su Yumuşatma Cihazı Ne İşe Yarar?

su yumuşatma sistemleri

Su yumuşatma cihazı hem evlerde hem de endüstriyel tesislerde kullanılan bir cihazdır. Kullanım alanına bağlı olarak boyutlarda değişiklik olabilmektedir. Su içerisinde bulunan fazla magnezyum ve kalsiyumun uzaklaştırılmasını sağlayarak suyun daha yumuşak hale gelmesini sağlamaktadır.

Suyun ne ölçüde yumuşatılması gerektiğinin belirlenmesi için bu cihazlarla birlikte sertlik ölçüm cihazı da kullanılabilmektedir. Su yumuşatma cihazları genellikle su filtre cihazları ile karıştırılmaktadır. Ancak aralarında işlev bakımından herhangi bir benzerlik söz konusu değildir. Su yumuşatma cihazları, iyon değiştirici cihazlardır. Fazla iyonların dengelenmesi yoluyla, suyun yumuşatılmasını sağlamaktadır.

Su Yumuşatma Cihazı Nasıl Kurulur?

Su yumuşatma cihazlarının kullanımı son derece kolaydır. Ancak bu cihazların kurulumu için uzman desteği alınması önem arz etmektedir. Özellikle endüstriyel alanlarda kullanılacak olan su yumuşatma cihazlarının mutlaka bu konuda deneyimli kişiler tarafından kurulması gereklidir. Su yumuşatma cihazı kurulumu esnasında yapılacak yanlışlar, yumuşatma işleminde aksaklıkların yaşanmasına ya da sistemin sürekli olarak arızalar ile karşılaşmasına yol açabilmektedir. Bunun için öncelikle hangi kapasitede yumuşatma cihazına gereksinim duyulduğunun belirlenmesi, sonra da sistemin nereye ve ne şekilde kurulacağının planlamasının yapılması gereklidir. Son aşamada ise kaliteli malzeme kullanarak sistemin kurulumu yapılmaktadır.


[contact-form-7 id=”1760″ title=”Request a quote form”]

  • Su Yumuşatma Sistemleri Nedir?
Su Yumuşatma Sistemleri Nedir?

Su yumuşatma sistemleri, sertliğe neden olan iyonların sudan uzaklaştırılmasını ve bu sayede yumuşak olarak tabir edilen kullanılabilir suyun elde edilmesini sağlamaktadır.


  • Su Yumuşatma Sistemlerinin Fiyatları Ne Kadar?
Su Yumuşatma Sistemlerinin Fiyatları Ne Kadar?

Su yumuşatma sistemlerinin fiyatları hakkında net bir rakamdan söz edebilmek mümkün değildir. Zira bu sistemlerin fiyatları üzerinde belirleyici olan çok sayıda etken bulunmaktadır.

Takipte kalın

Son gelişmeler ve öneriler için bizi takip edinBize Ulaşın
×

Dönmez Isı İletişim

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?