Bina Doğalgaz Tesisatı

Temmuz 15, 2021 Dönmez Isı0
Bina-Dogalgaz-Tesisati.jpg

Bina Doğalgaz Tesisatı

Bina Doğalgaz Tesisatı Çevre dostu bir yakıt olması ve diğer fosil yakıt türlerine göre kullanımının daha kolay olması, doğalgazın son yıllarda giderek daha yaygın hale gelmesine neden oluyor. Doğalgazın yaygınlaşması hususunda devlet desteğinin de fazla olması, her geçen gün daha fazla konut ve iş yerinde doğalgaz kullanımını mümkün kılıyor.

Doğalgaz tesisatı, temel olarak üç aşamadan oluşuyor. İlk aşamada ana dağıtım hattından doğalgazın mahalle ya da sokağa getirilmesi gerekiyor. Bu işlem genellikle doğalgaz dağıtıcısı firmalar tarafından yapılıyor. Sonraki aşamada doğalgazın sokaktan bina içerisine alınması işlemi gerçekleştiriliyor.

Son aşamada ise bina içerisindeki doğalgazın tek tek hanelere dağıtılması kalıyor.

Bina Doğalgaz Tesisatlarının Aşamaları

Binalar için doğalgaz tesisatı çekilirken ilk olarak projeye gereksinim duyulur. Günümüzde bilgisayar ile kolayca çizilebilen bu projeler, doğalgaz tesisatının bina dışından içine nereden gireceği ve bina içerisinde boruların nasıl dağılım göstereceği gibi konuları içeriyor. Projenin onay alması durumunda, daha önce bina önüne kadar getirilmiş olan tesisat, proje doğrultusunda bina içerisine alınıyor.

Ayrıca sayaçların yerleri de bu aşamada belirlenir. Bu aşamadan sonrasında doğalgazın tek tek konutlara alınması işlemi gelir. Tesisat kurulumunun doğru ve güvenilir bir şekilde yapılabilmesi için kurumsal ve kaliteli bir firmadan hizmet alınması önem taşıyor.

Özellikle firma çalışanlarının yeterlilik belgesine sahip olması da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Doğalgaz Tesisatının Önemli Noktaları

Bina doğalgaz tesisatlarının döşenmesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Öncelikle döşenen tesisatın darbelere karşı dayanıklı olması gerekiyor. Bu noktada bina içerisinde yaşanabilecek olası çarpma ya da çeşitli kazalara karşı direnci yüksek olan malzemelerin seçilmesi önem arz ediyor.

Ayrıca tesisatın sızdırmazlığı da azami dikkat gerektiriyor. Bunun için tesisat tamamlandıktan sonra mutlaka test edilmesi ve sızdırmazlıktan emin olunması zorunluluk arz ediyor. Çelik borular bu noktada hem darbelere karşı daha dirençli hem de sızdırmazlık konusunda başarılı olmalarıyla ön plana çıkıyor.

Ayrıca çelik boruların paslanmazlık özelliğine sahip olmaları, uzun yıllar boyunca aynı tesisatın kullanılabilmesini mümkün kılıyor. Bu hususların gözden kaçırılması, bina sakinleri için pek çok riskin ortaya çıkmasına neden oluyor.


Bir yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Takipte kalın

Son gelişmeler ve öneriler için bizi takip edinSohbeti başlat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?